A kutyk s macskk krben is nagyon elterjedtek a klnbz vrusos s bakterilis betegsgek, amelyek knnyen megkaphatk s slyos kltsgek rn nehezen vagy alig gygythatk, ha mgis tlln az llat gyakran maradand krosodsokat szenved. A vdoltsokkal val megelzs az egyetlen mdszer, amely biztonsgot nyjthat llatnak s gazdnak.
Magyarorszgon kutyknak egyedl a veszettsg elleni vdolts a ktelez - ezzel minden mr 4 hnapos kort betlttt kutynak rendelkeznie kell s egy ves kora eltt mg egyszer meg kell ismtelni -, a tbbi fertz betegsg elleni vakcinzs a tulajdonos felelssge.
Kutyknl a kvetkez fertz betegsgek ellen kell vdekeznnk:
Parvovrusos blgyullads
A parvovrusos blgyullads elssorban fiatal, klykkutykra jelent nagy veszlyt, de a kutyk valamennyi letkorban fertzdhetnek. Jellegzetes tnetei a bsges gyakori hnys, vres, bzs hasmens, gyors kiszrads s ezek kvetkeztben bell sokk, amely hallukat is okozhatja. A parvo vrus jellemzje a fokozott ellenllkpessg, a krnyezetben, a blsrban sokig krosods nlkl tll, raglyfog trgyakkal, pl. akr a cipnk talpn is jl terjed. Az elzleg parvovrussal fertztt helyeket nagyon alaposan ferttlenteni kell, mieltt j kutyt vinnnk oda. A kutya parvo vrusa a macskt, embert nem betegti meg.
Szopornyica
A szopornyica sidk ta az egyik legismertebb s legrettegettebb, a kutyaflket sjt fertz s jrvnyos betegsg. A kutya brmikor megkaphatja, de leginkbb lete els hnapjaiban van kitve a veszlynek. Az egszsges kutya belgzs tjn, fertztt trgyak szagolgatsa, nyalogatsa kzben fertzdik meg. A nhny naptl egypr htig terjed lappangsi idszak utn kialakulnak a tnetek, tvgytalansg, magas lz, szem s az orr vladkozsa, khgs, hasmens. Idegi termszet megnyilvnulsa is van a betegsgnek, ez elssorban a betegsg ksei szakaszban fordul el. Ha a betegsg kifejldik a kutya az esetek tbbsgben menthetetlen, de ha mgis tlln komoly szvdmnyek maradnak vissza. A szopornyica sem az embert, sem a macskkat nem veszlyezteti.
Fertz mjgyullads
A kutyk adenovrusok ltal okozott betegsge, slyos mjkrosodssal, hnyssal, hasmenssel, srgasggal, olykor fels lgti tnetekkel jr. Kezelse hosszadalmas ktsges eredmny, ezrt vdoltssal vdekeznk ellene. Macskra, emberre veszlytelen.
Leptospirosis
Bakterilis eredet, vilgszerte elterjedt betegsg. A fertzs kzvetlenl a beteg llattal val tallkozskor is bekvetkezhet, de elg hozz a beteg llat vizeletvel trtn rintkezs is. A baktriumok elssorban a mjat s a vest teszik tnkre, ami a kvetkez tnetekben nyilvnul meg: lz, ltalnos rosszullt, hnys, hasmens, ers hasi rzkenysg, vres vizelet, srgasg.
Nemcsak a kutykra jelent nagy veszlyt, hanem az ember is elkaphatja, gy mint ZOONZIS mg nagyobb a jelentsge.
Kennelkhgs
Tbb vrus alaktja ki a betegsgre jellemz fels lgti tneteket, amelyek ltalban tenyszeteket sjtanak.
Coronavrusos blgyullads
Jelentsgt az adja, hogy a parvovrusos blgyulladssal egy idben trtnt fertzds esetn slyosbtja a tneteket.
Mikor oltassuk kiskutynkat?
A szablyosan beoltott anyakutya szoptats sorn tadja a klykknek a szervezetben lv ellenanyagokat, amelyek tlagosan 6-8 hetes korig adnak vdelmet. Ezt gy hvjuk maternlis immunits. Ezutn az anytl kapott ellenanyagok koncentrcija egyre cskken, ajnlatos megkezdeni a klykk vakcinzst. Minden vdoltst 2 -3 ht mlva meg kell ismtelnnk, a szervezetben gy alakul ki a megfelel szint immunits/vdelem, majd vente jra kell oltani az llatot, hogy felntt korban is vdett legyen a fertz betegsgek ellen.
Az oltsokat a kutya oltsi knyvben, tlevelben vezetjk, mint a kutya legfontosabb dokumentumait utazskor, killtsok esetn, llatorvosi ltogatskor vigye magval!
Rendelnk kutyknak szl oltsi programja a kvetkez:
6-8 hetes kor kztt Parvo vrusos blgyullads elleni vdolts 1. 8-10 hetes kor kztt ennek ismtlse (Parvo 2.) 12 hetes korban kombinlt vakcina 1., mely a kvetkez betegsg ellen nyjt vdelmet: szopornyica, parvovrusos blgyullads, leptospirosis, fertz mjgyullads, kennelkhgs (coronavrusos blgyullads). 14 hetes korban ennek ismtlse (kombinlt 2.) 16 hetesen a ktelez veszettsg vakcina 10 hnapos korig a veszettsg vakcina ismtlse.
(Klnsen veszlyeztetett krnyezetbl rkezett kiskutyknak javasoljuk a parvo msodik ismtlst is 12 hetes korban, ekkor az oltsi program tovbbi rsze egy picit toldik) |